Vykladačka smrti by Ariana Franklinová

Vykladačka smrti

By Ariana Franklinová

  • Release Date: 2009-07-08
  • Genre: Crime & Thrillers
Download Now
The file download will begin after you complete the registration. Downloader's Terms of Service | DMCA

Description

Detektivní thriller ze středověké Cambridge.

Anglické město Cambridge, 12. stol., 4 zavražděné děti. Katoličtí měšťané obviňují své židovské spoluobčany a bouří se, avšak král Jindřich II. nad Židy vyhlašuje svou ochranu. Nečiní to z přátelství k nim - takový pojem je mu v podstatě cizí vůči komukoli - ale věří v zákon a pořádek a především se neobejde bez příjmů, které plynou do královské pokladny z daní židovských obchodníků. V naději, že vědecky podložené vyšetřování odhalí pravého pachatele, posílá Jindřich zprávu svému bratranci, králi sicilskému, mezi jehož poddanými jsou i nejlepší lékaři tehdejší Evropy, s prosbou, aby do Anglie poslal svého nejlepšího „vykladače smrti“, což je nejranější forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař. Je vybrán mladý, leč geniální student z univerzity v Salernu, vynikající expert v oboru anatomie a v detektivní práci patologa. Nosí však jméno Adélie - k anglickému králi se vydává „vykladačka smrti“.
V zaostalé zemi plné předsudků a pověr, jakou Anglie té doby je, hrozí Adélii nebezpečí na každičkém kroku. Když zkoumá oběti a pátrá po posledních událostech v jejich přervaném životě, musí přitom skrývat svou totožnost, aby se vyhnula obvinění z čarodějnictví. V tom jí pomáhá jeden z královských výběrčích daní, sir Rowley Picot, jenž má sám na vyšetřování osobní zájem. Jako bývalý účastník křižáckých výprav může být rytíř Rowley jak užitečným přítelem, tak i oním hledaným démonem. Stále intenzivnější pátrání vodí Adélii po temných cambridgeských uličkách podél řeky i za zavřené dveře kostelů i klášterů. Ale vrah se chystá k dalšímu činu…
Kniha získala ve Velké Británii prestižní cenu Nejlepší kriminální román roku 2007 a stala se okamžitě bestselerem.
Další dotisk úspěšného titulu vychází 8. srpna 2012.

Poutavá, mimořádně čtivá středověká „detektivka“, která vysoko ční nad konkurenčními tituly tohoto žánru. - New York Times
***
Ariana Franklinová (vlastním jménem Diana Normanová, 1933–2011) byla britská prozaička a novinářka, pocházela z hrabství Devon. Její otec byl rovněž novinářem, korespondentem listu The Times, a strýc dokonce ministrem Churchillova válečného kabinetu.

Po sňatku s žurnalistou a filmových kritikem Barry Normanem v roce 1957 se rozhodla vzdát kariéry reportérky v novinách a usadila se na venkově, kde se věnovala výchově svých dvou dcer, studiu středověkých dějin a vlastnímu tvůrčímu psaní. Získala si renomé jako výtečná znalkyně dějin 12. století, se zvláštní slabostí pro panovníka Jindřicha II.

Ačkoli psala i pod vlastním jménem, do čtenářského povědomí vešla svým pseudonymem, který se pojí i k mimořádně úspěšné a oceňované historické krimi sérii s netradiční postavou detektiva – středověkou lékařkou a patoložkou Adélií.

keyboard_arrow_up