Myšlení, rychlé a pomalé by Daniel Kahneman

Myšlení, rychlé a pomalé

By Daniel Kahneman

 • Release Date: 2012-11-22
 • Genre: Psychology
Score: 4.5
4.5
From 28 Ratings
Download Now
The file download will begin after you complete the registration. Downloader's Terms of Service | DMCA

Description

„Je to přelomová kniha v oboru sociálního myšlení, patří do stejné ligy jako Bohatství národů Adama Smithe nebo Výklad snů Sigmunda Freuda.“ – NASSIM NICHOLAS TALEB, autor knihy Černá labuť

DANIEL KAHNEMAN, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, patří k nejvýznamnějším současným psychologům. Jeho myšlenky měly zásadní a široce uznávaný vliv na ekonomii, lékařství nebo politiku, ale až nyní shrnul desítky let svých výzkumů do jediné knihy.

Ve svém díle nás Kahneman zavádí na průkopnickou cestu po naší mysli a vysvětluje dva systémy, které určují způsob, jak uvažujeme a jak se rozhodujeme. Systém 1 je rychlý, intuitivní a emocionální. Systém 2 je pomalejší, rozvážnější a logičtější.

Kahneman odhaluje mimořádné schopnosti, ale také chyby a zkreslení rychlého myšlení a popisuje například:

• všudypřítomný vliv intuitivních dojmů na naše myšlenky a volby,
• roli optimismu při zakládání nových podniků,
• význam správně formulovaných rizik v práci i doma,
• obtížnost předvídání toho, co nás učiní šťastnými v budoucnu,
• iluzi znalectví.

Každý z těchto jevů lze pochopit, pouze když víte, jak tyto dva systémy ve své vzájemné spolupráci utvářejí naše úsudky a rozhodnutí.

Autor čtenáře zapojuje do živého rozhovoru o tom, jak přemýšlíme, a přitom nám odhaluje, kdy můžeme a kdy nemůžeme věřit své intuici a jak lze čerpat z přínosů pomalého myšlení. Nabízí praktické a poučné poznatky o tom, jak vznikají naše rozhodnutí v pracovním i osobním životě – a jak se můžeme pomocí různých metod ochránit před mentálními pastmi, které nás často dostávají do potíží.

„Převratná intelektuální událost... Kahnemanova a Tverského práce je zlomovým milník em ve způsobu, jakým jako lidé nahlížíme sami sebe.“
– The New York Times

# Více o knize

http://melvil.cz/kniha-mysleni-rychle-pomale

Reviews

 • praktické místo teoretické

  5
  By Vasekcz
  četl jsem knihu více jak před rokem v originále (angličtině) a hned jsem musel pokračovat v další podobné knize Black Swan od Taleba. Knihu jsem si kupoval na letišti v Londýně a při kontrole se mi s úsměvem ptal kontrolor, jaké mám myšlení. Aniž bych ještě knihu četl s vtipem jsem odpověděl, jak kdy. … a to jsem netušil jaké skvělé čtení mám v rukou.
 • Vynikající

  5
  By Svrdlin
  Lidský mozek je fascinující orgán a tato kniha je fascinující cestou do jeho světa...
 • Už jsem jí měl číst dávno ...

  5
  By JardaPa
  Zcela zásadní informace o myšlení, které mi pomohly pochopit moje a cizí chování. Spolu s Tichem otevírá spoustu možností, jak se zlepšit.
 • Chybovat je lidské

  5
  By janikov
  Čtivé, přitom závažné. Detektivka lidského myšlení. Díky za tuhle knížku, škoda, že jsem ji neměl dřív..
 • Vynikající

  5
  By Madrid_18
  Jsem zatím v polovině, ale uz ted muzu napsat s klidným svědomím plny počet. Věděl jsem z recenzí, ze bude knížka plna zajímavých faktů, ale čekal jsem těžké prokousavání akademickým textem. Nic takového, knížka se čte hladce, skoro až napínavě...

keyboard_arrow_up